Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od nieruchomości – grunty poeksploatacyjne

04 marca 2024 | Podatki | Michał Stawarski

Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej na zrekultywowanych gruntach nie wyklucza możliwości wykorzystywania ich do prowadzenia działalności gospodarczej.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 15 grudnia 2023 r. (I SA/Bk 387/23).

Grunty należące do spółki podlegają procesom rekultywacyjnym, a podczas ich trwania spółka wykazuje te grunty do opodatkowania podatkiem od nieruchomości zgodnie ze stawką dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po ich zakończeniu składa wniosek o uznanie rekultywacji za zakończoną, następnie wnosi o zmianę klasyfikacji gruntów na grunty rolne lub leśne i dokonuje zmian w deklaracji podatkowej. Spółka nie będzie na zrekultywowanych gruntach prowadziła jakiejkolwiek działalności gospodarczej, w szczególności innej niż dotychczasowa. Spółka złożyła wniosek do wójta gminy o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od nieruchomości, w której zwróciła się z pytaniem: czy dla gruntów poeksploatacyjnych możliwe jest zastosowanie stawki pozostałej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l) od momentu faktycznego zakończenia prac rekultywacyjnych?

Zdaniem spółki grunty poeksploatacyjne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12814

Wydanie: 12814

Spis treści
Zamów abonament